• OHSAS 18001

  OHSAS 18001 - İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi


  ISO 14001

  ISO 14001 - Çevre Yönetim Sistemi


  ISO 10002

  ISO 10002 - Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi


  ISO 9001

  ISO 9001 - Kalite Yönetim Sistemi


  ISO 22716

  İyi Üretim Uygulamaları (GMP)


  SQAS

  Güvenlik ve Kalite Sistemi


  EFQM

  Mükemmellik Modeli

   

 • Avrupa Kimya Sanayicileri Birliği (CEFIC) tarafından oluşturulan ve kimya sanayisine hizmet verecek olan tedarikçileri Sağlık-Emniyet-Çevre/Kalite standartları başlığında değerlendiren sistem, süreç modüllerine göre (Taşımacılık, Depolama, Yıkama Tesisleri, Demiryolu Taşımacılığı) Avrupalı Uzman Denetçiler tarafından değerlendirilmektedir.

   

  Kimya sanayicileri için ortak bir değerlendirme sistemi olan SQAS Değerlendirme Sistemini (SQAS - Safety Quality Assurance System - Güvenlik ve Kalite Değerlendirme Sistemi) 2005 yılından bugüne kadar uygulamakta  olan ve taşımacılık, depolama, yıkama istasyonu modüllerinde Türkiye’de en yüksek puanı alan ilk ve tek lojistik firması ALIŞAN’dır.

 • Yönetim Kurulumuz tarafından seçilen Kalite Liderleri, yıllık iyileştirme planları yapmakta ve uygulamaları gerçekleştirmektedir. Yaratıcılığın ve yenilikçiliğin geliştirilmesi amacıyla Kalite Liderleri ekibimiz tarafından “Kalite Şampiyonları ve Öneri Sistemi” uygulamaları hayata geçirilmektedir.

  Kalite Şampiyonları ve Öneri Sistemi ile ilgili başvurular, Kalite Liderleri tarafından yapılan haftalık toplantılarda değerlendirilmekte, ihtiyaç duyulan iyileştirme projelerinin detaylı aksiyon planları ve ekipleri oluşturularak takip edilmektedir.

 • Tüm operasyonlarımızda meydana gelme potansiyelinde olan “Tehlikeli Durumlar”ın ve “Ucuz Atlatmalar”ın çalışanlar tarafından raporlanması esasına dayanan sistemimiz 2008 yılından bugüne dek kullanılmakta ve kaza oluşmadan önlem almamızı sağlamaktadır.

 • Şirketimizin sosyal sorumluluk projelerinde yer alma hedefi, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda “Eğitime %100 Destek Projesi” ile şekillenmiş ve Kocaeli'nin Gebze İlçesinde “Gebze Ayşe Sıdıka ALIŞAN İlköğretim Okulu” inşa edilerek 2006 - 2007 öğretim yılında hizmete girmiştir. 3.500 m² alan üzerine kurulu okul, 2.000 m² kapalı inşaat alanına sahiptir. 24 derslikli okul tüm araç gereçleriyle ve fen ve bilgisayar laboratuarlarıyla tamamlanmıştır.

  2006 yılında yanıcı madde ve kimyasal madde taşıyan tankerlerin çevreye zarar vermeden yıkanmasını sağlayan ilk tank temizleme tesisi Alışan DenHartogh, Türkiye’de bir ilk olarak Avrupa Birliği standartlarında hizmete açılmıştır.

  2010 yılında Kızılay ile işbirliği yapılarak tüm tesislerimizde “KAN BAĞIŞI” kampanyası yapılmış olup, peiryodik olarak tekrarlanmaktadır.

 • Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak adına, operasyonlarımız sonucunda meydana gelen karbon salınımı her bir operasyon için ayrı olarak “Karbon Ayak İzi Yönetimi” programı ile hesaplanmaktadır.

 • Alışan Lojistik olarak, Lojistik Sektöründe önce olduğumuz “Sağlık,

  Alışan Lojistik olarak, lojistik sektöründe öncü olduğumuz “Sağlık, Emniyet, Çevre ve Kalite” başlıklarındaki uygulamalarımıza bir yenisini daha ekledik.

  Üçlü Sorumluluk (Responsible Care), kimya sanayi tarafından üretilen ve kullanılan kimyasalların yönetiminin daha da geliştirilmesini sağlamak amacına yöneliktir. Üçlü Sorumluluk, kimya sanayi tarafından tüm dünyada iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma ve teknik emniyet konularında uygulanmakta olan bir taahhüt programıdır. Üçlü Sorumluluk, 46 ülkede faaliyet göstermekte ve dünya kimyasal üretiminin yüzde 85’ini temsil etmektedir.

  Alışan Lojistik, Aralık 2012 tarihi itibari ile ECTA (Avrupa Kimya Taşımacıları Derneği) tarafından Üçlü Sorumluluk Programının bir üyesi ve uygulayıcısı olarak yetkilendirilmiştir.